سیستم تعادل شناور

سیستم تعادل شناور

معرفی اجمالی محصول

در طراحی و ساخت کشتی ها تعادل از اصول اساسی ساخت است و در تمام مراحل مد نظر می باشد. اما آنچه در دراز مدت و در طی سال ها سفر کشتی ها در اقیانوس ها بر آن میگذرد پنهان میماند زیرا عواملی از جمله بار چینی و رعایت اصول آن از جمله عوامل موثر و انکار ناپذیر ایستایی یک کشتی است و همچنین  عکس العمل و رفتار این سازه های غول پیکر در مواجهه با امواج دریا می باشد. در حال حاضر سیستمی که نشانگر وضعیت تعادل کشتی هاست سیستمی سنتی است که عبارتست از یک شاقول که  جهت و مقدار غلتش ها را نمایش می دهد.

این سیستم زوایایی را در محور عرضی و طولی شناور با فرکانس مناسب 5 بار در ثانیه اندازه می‌گیرد. به زاویه‌ای که شناور با راستای محور طولی می‌سازد، زاویه‌ی Roll گفته می‌شود. به زاویه‌ای که شناور با راستای محور عرضی می‌سازد، زاویه‌ی Pitch گفته می‌شود. فرکانس اندازه‌گیری زوایا 5 بار در ثانیه می‌باشد. فرکانس اندازه‌گیری 5 بار در ثانیه به 20 بار در ثانیه قابل افزایش می‌باشد. اگر شناور در هنگام بارگیری در وضعیت تعادل قرار گیرد، صفحه‌ی نمایشگر تکرار کننده‌ی دستگاه تعیین وضعیت تعادل کشتی وضعیت تعادل را نشان می‌دهد به صورتی عقربه حالت قائم را نشان می‌دهد. همچنین این دستگاه زوایای سکان که نشاندهنده‌ی عکس‌العمل فرمانده شناور در مواجهه با شرایط خاص می‌ باشد را ثبت می‌کند. این اطلاعات به منظور مطالعات رفتار سازه در شرایط واقعی و ثبت و انتقال داده‌ها به سیستم ثبت اطلاعات سفر(VDR) استفاده می شود. این دستگاه از سیستم تعیین موقعیت ماهواره‌ای به منظور انتقال این اطلاعات به حافظه داخلی و سیستم VDR بهره می‌گیرد. نصب این سیستم بسیار ساده می‌ باشد. در محل پل فرماندهی و در هر شرایطی که شناور قرار دارد (تعادل و یا عدم تعادل) با استفاده از خطوط هادی سازه مانند دیوار و سقف همانند نصب یک قاب عکس انجام می‌ گیرد که با استفاده از ابزار ساده ای مانند خط کش می توان آن را کاملا افقی و دقیق نصب نمود و به محض روشن شدن وضعیت واقعی شناور را نمایش می‌ دهد.

از جمله مزایای نصب این سیستم بنحوی است که بر هر دیواری بدون در نظر گرفتن چپ و راست شناور می توان آن را نصب نمود و بسادگی آن را توجیه نمود لذا محدودیت نصب در این سیستم وجود ندارد.

بخش های اصلی دستگاه

  • سنسورهای زاویه سنج
  • بخش تحلیل گر اطلاعات سنسورها
  • ثبت کننده اطلاعات سنسورها
  • گیرنده اطلاعات سنسورها
  • نرم افزار داخلی جهت مدیریت بر کارکرد سیستم
  • تکرارکننده اطلاعات جهت نصب در دفتر فرمانده کشتی و عملیات